Klocki Lego z własnymi nadrukami

Większość zestawów BrickHeadz ma w sobie klocki z unikalnymi nadrukami. Z tego powodu nie da się złożyć takiego zestawu z powszechnie dostępnych klocków. Zdarza się jednak, że gdzieś w Internecie pojawiają się takie indywidualne klocki i jest wtedy pokusa aby je zakupić, resztę klocków skompletować i w ten sposób stać się posiadaczem trudno dostępnego i drogiego zestawu. Czy jednak nie zostaniesz w ten sposób oszukany?

Metoda nadruków na klockach Lego jest droga i skomplikowana. Swego czasu Lego miało poważne problemy finansowe i stanęło nad przepaścią właśnie między innymi przez to, że zbyt często wykorzystywano nadruki. Tak czy inaczej metodę da się odtworzyć.

Bardzo dobry artykuł na temat nie tylko własnych nadruków, ale nawet niestandardowych klocków Lego znajdziecie pod tym linkiem. Autor wymienia dwie popularne metody nadruków: UV i tampondruk (po angielsku pad printing). Lego wykorzystuje tą drugą metodę i w Internecie można łatwo znaleźć oferty takich nadruków na Lego, nie tylko gotowych wzorów, ale także własnych projektów graficznych.

Park maszynowy Lego, kadr z oficjalnego wideo na temat produkcji klocków

Skoro dostęp do samych drukarek jest możliwy (nie napiszę, że łatwy, ale też nie potrzeba żadnych specjalnych zabiegów poza odpowiednio grubym portfelem aby taką drukarkę nabyć) a oferta w Internecie jest łatwo dostępna to jaką mamy pewność, że zakupiony klocek jest oryginalny a nie wydrukowany w jakimś przydomowym warsztacie?

Przestrzegam więc przed pokusą kompletowania zestawów klocek po klocku bo możecie zostać zwyczajnie oszukani. Możliwe, że nawet tego nie zauważycie dopóki w jakiś sposób nie będziecie mieli możliwości obejrzenia oryginalnego klocka. Oczywiście jeżeli kopia będzie fantastycznej jakości to można stwierdzić, że to właściwie bez różnicy czy klocek jest oryginalny czy nie, ale na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie już sam. Ja zakładam, że takich idealnych kopii jednak nie ma i byłoby łatwo odróżnić oryginał od oszukanej kopii jeżeli tylko będziemy mogli je porównać bezpośrednio ze sobą.

Czym innym jest sytuacja gdy sami chcielibyście skorzystać z oferty nadruku aby skompletować zestaw, którego Wam brakuje. Jeżeli dla Was to jest akceptowalne i uczciwie o tym mówicie to nie widzę żadnego problemu. Mało kogo będzie stać na najdroższe zestawy BrickHeadz a nie każdy ma ambicje mieć wszystko oryginalne, wiele osób jest zdolna pójść na kompromis byleby dany zestaw mógł cieszyć ich oko i ja to całkowicie rozumiem.

Osobiście zdecydowałem, że nie będę korzystał z tego typu ofert, poza jednym wyjątkiem. Chodzi o zestaw 40316: Geoffrey. Boli mnie, że zestaw okupuje numer 57 w numeracji BrickHeadz a jednocześnie nigdy nie został wydany i nie ma żadnej metody na to aby go zdobyć. Co prawda złożyłem go z powszechnie dostępnych klocków i wykorzystałem naklejki z innego zestawu, ale uważam, że miło byłoby mieć klocki z nadrukami i w tej jednej wyjątkowej sytuacji planuję skorzystać z oferty nadruku. Przykład takiej realizacji znajdziecie chociażby w Brick Print. Dodajmy, że te klocki nie istnieją w oficjalnej ofercie Lego.

Oprócz nadruków zawsze jest też opcja wykorzystania naklejek. To będzie rozwiązanie zapewne tańsze, pozwoli nam cieszyć się fizyczną figurką a jednocześnie nie rodzi takich kontrowersji jak nadruki. W Internecie można znaleźć stosowne oferty np. tutaj są naklejki dla kilku zestawów BrickHeadz. Popularną stroną z naklejkami jest brickstickershop.com chociaż na czas pisania tych słów nie znalazłem tam żadnych naklejek do BrickHeadz.

Naklejki inspirowane zestawem Nonnie Inside Tour 2017, do kupienia tutaj

Na koniec kilka linków do firm specjalizujących się w nadrukach na klockach Lego. Kolejność przypadkowa. Pomijam też firmy, które oferują nadruki tylko na minifigurkach.

Nazwa / linkMetoda nadruku
Brick Printnie wiadomo
EclipseGRAFXUV
BrickmaniaUV
Firestar ToysUV
CitizenBrickPad
Christo7108Pad

Z całą pewnością tematu nie wyczerpałem i nie taka była moja intencja. Część ludzi nie ma w ogóle świadomości, że istnieje takie zjawisko jak fałszywe nadruki na Lego. Ten artykuł jest właśnie dla nich bo mogą skusić się na ofertę, która będzie wyglądała na atrakcyjną a skończą z podrabianymi klockami co pewnie sami szybko zauważą, ale pieniędzy już nie odzyskają.

Temat jest bardzo obszerny bo oprócz fałszowania samych nadruków są również próby podrabiania całych klocków. I nie mówię tutaj o próbach mieszania klocków oryginalnych z tymi od Lepin lub innymi „no name” bo te odróżnisz w ułamku sekundy. Mam na myśli klocki prawie identyczne, bardzo trudne do odróżnienia od oryginalnych. Tak jak te, które produkowano w zlikwidowanej fabryce w Chinach. Zainteresowanych tematem namawiam do wyszukania w Google frazy „Lego fake bricks” lub „Lego fake vs real”, znajdziecie w ten sposób dużo wartościowych treści na ten temat.

Na koniec jedynie wspomnę, że samo Lego udostępnia w swoich niektórych sklepach maszyny do tworzenia nadruków. Jedną z nich możecie obejrzeć na poniższym wideo.

Główne zdjęcie artykułu pochodzi z oferty citizenbrick.com.

Aktualizacja 2023-03-25
Przeczesując Internet pod kątem BrickHeadz natrafiam na kolejne przykłady nadruków. Tutaj możecie znaleźć krótką notkę na temat podrobionych całych figurek Nonnie Inside Tour 2017 a w opisie figurki 6302766: Cologne BrickHeadz zawarłem informację o nadruku „I ❤️ Cologne”.