BrickHeadz AI

W sieci pojawił się zaskakująco ciekawy projekt, który łączy naszą ulubioną serię Lego z najgorętszym obecnie tematem w branży IT i nie tylko czyli ze sztuczną inteligencją. Efekty są conajmniej interesujące!

Przyznaję, że tego się nie spodziewałem 😉 Mimo, że zajmuję się zawodowo AI to jednak nie przyszło mi do głowy, że ktoś może stworzyć model, który pozwala generować figurki BrickHeadz. Jest to miłe zaskoczenie a efekty są bardzo ciekawe i na pewno jest w tym duży potencjał.

14 sierpnia niejaki Brandon G. Neri opublikował informację o gotowym modelu, który możemy znaleźć na Hugging Face oraz civitai.com.

Najprościej przetestować model na wspomnianym Hugging Face gdzie z prawej strony mamy okienko do którego możemy wprowadzić opis figurki, nacisnąć przycisk „Compute” i poczekać na efekty. Zachęcam do eksperymentów!

Z ciekawości przetestowałem również najpopularniejszą chyba usługę generowania zdjęć czyli Midjourney. Poniżej pokazuję porównanie powyżej opisanego modelu (po lewej) i Midjourney (po prawej) oraz użyte prompty. Zaznaczam, że żadnym ekspertem od propmtów nie jestem i na pewno da się to zrobić lepiej. W sieci można znaleźć kilka płatnych ofert na prompty dedykowane klockom Lego do Midjourney.

Trzeba przyznać, że model dedykowany BrickHeadz radzi sobie znacznie lepiej, ale dalej nie jest idealnie. I szczerze to musiałem przeprowadzić kilka prób generowania obrazka na Hugging Face aby osiągnąć zadowalający efekt. Tak czy inaczej trzeba pogodzić się z tym, że AI wkracza w każdy aspekt naszego życia. Osobiście bardziej mnie to cieszy niż martwi.

Aktualizacja 2023-10-23
Natrafiłem na kolejny model, który potrafi generować figurki BrickHeadz, znajdziecie go tutaj. Efekty myślę, że można porównać do powyżej opisywanego modelu i nie wspominałbym o tym gdyby nie to, że w opisie znalazła się konkretna informacja. Otóż do wytrenowania modelu posłużyło zaledwie 900 zdjęć! Przy czym były to zdjęcia nie tylko figurek BrickHeadz bo ten model potrafi także generować minifigurki i budowle w style Lego Creator. Tak więc potrzebujemy zaledwie kilkuset zdjęć aby generować całkiem dobrej jakości zdjęcia w konkretnym stylu. Niesamowite!