40548: Hołd dla Spice Girls

W roku 2022 Lego zaskoczyło nas (a przynajmniej mnie) i wydało zestaw BrickHeadz poświęcony zespołowi Spice Girls. Mimo, że ich popularność to lata dziewięćdziesiąte to jednak nie wolno zapominać jakim były fenomenem i jaki wpływ miały na muzykę pop.

Rok wydania 2022
Numery BrickHeadz 165, 166, 167, 168, 169
Ilość figurek 5
Ilość klocków 578
Posiadam w kolekcji Tak, od 24 lipca 2022

Gdzieś zasłyszałem historię jak pracownik Lego Store opowiadał, że sprzedało się u nich zaledwie kilka sztuk tego zestawu. Wydaje się to potwierdzać promocja jaka pojawiła się niedługo przed napisaniem tych słów (styczeń 2023) gdzie zestaw można było nabyć w cenie 137,99 zł po przecenie z 229,99 zł. Nie ukrywam, że i ja podszedłem do tematu bardzo pesymistycznie i zestaw zakupiłem w zasadzie z poczucia obowiązku. Z czasem jednak go doceniłem bo trzeba przyznać, że jest wyjątkowy pod kilkoma względami.

Po pierwsze, to jedyny zestaw z taką ilością figurek. 5 postaci to rekord dla serii BrickHeadz i nie spodziewam się aby ta granica miała być szybko przekroczona (na moment pisania tego tekstu mamy prawdopodobne przecieki, że pojawi się pięciopak Star Was Endor, pierwotnie miał być w styczniu 2023, czekamy).

Po drugie, to naprawdę wyjątkowa sytuacja bo po raz pierwszy Lego uhonorowało w ten sposób prawdziwe postacie. Do tej pory BrickHeadz, jeżeli odnosiło się do jakichś ludzi, to zawsze do fikcyjnych postaci z filmów, animacji, względnie książek (uznajmy, że tak jest w kwestii Harrego Pottera). Tym razem mamy bohaterki, które możemy konkretnie wskazać imieniem i nazwiskiem. Mimo, że ich wielkim fanem nigdy nie byłem to doceniam ich osiągnięcia i mam nadzieję, że Lego będzie wracało regularnie do pomysłu prezentowania postaci z krwi i kości. Prawdopodobnie może się do tego przyczynić umowa między Lego a Universal Music Group, którą ogłoszono w 2020 roku i jak wierzę, zestaw ze Spice Girls jest dzieckiem tego porozumienia.

Po trzecie w końcu, Lego zorganizowało loterię dla VIPów i w cenie 50 punktów VIP można było wziąć udział w losowaniu jednego z 13 zestawów podpisanych przez wszystkie pięć członkiń zespołu Spice Girls. Jeżeli ktoś nie przeżyje póki nie zdobędzie tej wersji BrickHeadz 40548 to w tej chwili (przypominam, styczeń 2023) ma do wyboru dwie oferty: jedna na brickliknk.com za 1499 EUR i druga na ebay.com za 3500 EUR. Powodzenia 🙂

Oceniając merytorycznie same figurki, trzeba szczerze przyznać, że wyszły bardzo dobrze. Nie sposób ich nie rozpoznać o ile ktoś kiedykolwiek słyszał o zespole Spice Girls. Fani powinni być szczerze uradowani. Za projekt odpowiadał Daniel Squirrel, projektant Lego, który tak się wypowiadał o swojej pracy:

Kiedy dorastałem, Spice Girls były wszędzie. Kiedy pojawiła się możliwość stworzenia globalnej brytyjskiej ikony z klocków LEGO, nie mogłem przepuścić takiej okazji. Jako jedyny Brytyjczyk w zespole czułem się odpowiedzialny, aby pokazać, że je doceniliśmy.

Daniel Squirrel

Lego z okazji premiery zestawu zorganizowało również wydarzenie w LEGO Store Leicester Square w Londynie. Impreza odbyła się 5 i 6 marca 2022 i Lego tak ją opisało:

Fans will get the chance to star in their own magazine front cover, meet the LEGO Spice Girls BrickHeadz in their own individual worlds and dance along to some of the Spice Girls much-loved hits.

Lego zaprosiło do współpracy znanego fotografa Rankin, który kilkadziesiąt lat temu zrobił zdjęcia dziewczynom ze Spice Girls i które to zdjęcia są teraz rozpoznawalne na całym świecie. Tym razem fotograf miał za zadanie odwzorować swoje stare zdjęcia z figurkami BrickHeadz i jedno takie zdjęcie widzicie poniżej.

Na koniec chciałbym wspomnieć o ofercie półek dedykowanych temu zestawowi. Jest to komercyjna oferta, ale moim zdaniem prezentuje się wyśmienicie i opisałem ją w osobnym wpisie. Nie będę tutaj wchodził w szczegóły, zapraszam do podlinkowanego artykułu a tam znajdziesz już docelowy link pod którym są oferty dla BrickHeadz Spice Girls i nie tylko.