Elie the Elephant

Każda podróż ma swój początek a historia BrickHeadz zaczęła się właśnie od tego małego sympatycznego słonika o imieniu Elie. Opisałem go już szerzej we wpisie traktującym o historii BrickHeadz i zachęcam Cię do lektury najpierw tamtego artykułu.

Rok wydania 2014
Numery BrickHeadz
Ilość figurek 1
Ilość klocków 94
Posiadam w kolekcji Tak, od 7 października 2022

Tutaj natomiast chciałbym rozwinąć wątek dokładnego odwzorowania tego modelu. Jest zaskakująco mało materiałów na temat tej figurki i odnalezienie ich było ekstremalnie trudne. Wygląda na to, że nikt nigdy nie stworzył instrukcji składania tego modelu na podstawie oryginału więc możemy jedynie domyślać się jak zorganizowana jest cała konstrukcja. O ile co do zewnętrznych warstw nie mam już żadnych wątpliwości o tyle wnętrze jest zagadką, a jak wiemy Lego daje ogromne możliwości i wiele efektów można uzyskać na wiele sposobów. Po godzinach poszukiwań, oglądania zdjęć, wywiadów, sprawdzania różnych koncepcji i metod budowania stworzyłem model 3D, który, jak wierzę, jest najbardziej prawdopodobnym sposobem złożenia tego słonika. Model jest w formacie .io i można go otworzyć programem Studio.

Nie zbudowałem do tego modelu instrukcji bo to naprawdę dużo pracy. Myślę, że każdy odpowiednio mocno zdeterminowany fan może złożyć figurkę na podstawie udostępnionego modelu 3D. Załączam również listę wszystkich potrzebnych klocków w formacie XML, gotową do importu np. na bricklink.com.

Inny fan stworzył potrzebną nam instrukcję i jest ona dostępna pod tym adresem (instrukcja jest do pobrania za darmo, ale trzeba podać adres e-mail). Posiadam ją ściągniętą, ale nie udostępniam jej aby nie złamać żadnych praw autorskich. Gdyby kiedyś link przestał działać to proszę o kontakt, wtedy będę mógł podesłać odpowiedni plik. Autor udostępnia też listę klocków w formacie XML. Zwróćcie tylko uwagę na to, że autor nie ustrzegł się błędu, użył płaskich klocków do oczu zamiast wypukłych. Nie pamiętam szczerze powiedziawszy czy są tam jeszcze jakieś inne niedoróbki, pracowałem nad tym materiałem kilka miesięcy przed publikacją artykułu tak więc polecam składać model z dużą uwagą, porównując instrukcję do mojego modelu 3D.

W Internecie jest dostępna jeszcze inna wariacja na temat figurki słonika i chociaż jest bardzo sympatyczna to jednak jest tam cała masa różnic w stosunku do oryginału. Wspominam o tym bo być może ktoś z Was chciałby jednak złożyć słonia w takiej postaci albo ktoś nieopatrznie uzna, że tak wyglądał oryginalny model. Instrukcję i listę klocków omawianej wersji znajdziecie tutaj.

Jako szybką ściągę udostępniam obrazek ze wszystkimi klockami jakich użyłem w swoim modelu:

Co bardzo ciekawe, w całym Internecie znalazłem jedynie dwa miejsca gdzie „oficjalnie” widać tył słonika Elie. Pierwsze to Flickr Austina a drugie to fragment tego wywiadu (od 52 sekundy).

źródło: https://www.flickr.com/photos/126850072@N03/16605073736/in/album-72157650695821355/

Poprzedni zestaw: