Nieoficjalny katalog Lego BrickHeadz

Opisując jedyną pełną kolekcję BrickHeadz o jakiej wiem wspomniałem o książce, która została wydana w Niemczech i jest nieoficjalnym katalogiem BrickHeadz. Jej opisywanie i recenzowanie sprawia mi dwa podstawowe problemy. Pierwszy jest taki, że jej nie mam. Drugi to fakt, że nie znam języka niemieckiego a właśnie w tym języku została wydana.

Wygląda na to, że katalog został wydany w połowie roku 2019. Wiele wskazuje na to, że nadal można go nabyć pod tym adresem a jego autorem jest znany już moim czytelnikom Lars Conrad czyli jedyny potwierdzony posiadacz pełnej kolekcji BrickHeadz. W sieci jest zaskakująco niewiele informacji o tej książce, można jeszcze odwiedzić profil na FB, ale nic tam się nie dzieje, poza jednym linkiem do filmu prezentującego kolekcję Larsa, o którym już pisałem w tym wpisie.

W Lego House jest dostępna biblioteczka a w niej znajdziemy omawiany katalog

Trochę szczegółów dostarcza nam recenzja książki na promobricks.de. Nie wchodząc przesadnie w szczegóły, jest to katalog figurek z ich opisem, recenzją i podstawowymi informacjami takimi jak numer zestawu, ilość klocków, data premiery itd. W książce nie znajdziemy żadnych zdjęć zestawów BrickHeadz, ani oficjalnych ani prywatnych. Zamiast tego mamy rysunki. Jestem przekonany, że to z powodów licencyjnych.

To co może interesować kolekcjonerów i inwestorów Lego to przedstawiona przez Larsa aktualna (na czas wydania książki) wartość zestawów.

W książce opisanych jest 79 zestawów, 93 figurki BrickHeadz. Swoje miejsce w katalogu znalazły też MOCe od stormythos.

Prezentacja projektów MOC

Przy każdym zestawie zamieszczony jest też kod QR prowadzący do strony gdzie znajdziemy aktualną wartość zestawu. Trudno powiedzieć na ile te dane są aktualizowane przez Larsa. W recenzji na promobricks.de czytamy, że od kwietnia 2019 powinien być dostępny na stronie www Larsa podgląd 360 stopni każdej figurki, ale osobiście nic takiego nie widzę (październik 2022).

Katalog Larsa to naprawdę fajna inicjatywa i prawdopodobnie będę chciał go zdobyć. Jednocześnie mam świadomość, że taki produkt nie ma szans na sukces. Jest zbyt mało fanów tej serii, dodatkowo dużą barierą jest język niemiecki (to zawsze można zmienić, ale jest to generator następnych kosztów) a ostatecznie katalog praktycznie w dniu premiery staje się już nieaktualny bo co roku pojawia się przynajmniej kilkanaście nowych zestawów BrickHeadz. Konsekwencje są również takie, że Lars wydaje się nie rozwijać dalej katalogu online (nie uzupełnia treści i nie dodaje nowych zestawów) i wielce prawdopodobne, że nie aktualizuje również cen zestawów. Tak czy inaczej katalog to fajna ciekawostka i warto mieć świadomość, że coś takiego ujrzało światło dzienne a autorem jest jeden z największych fanów serii.

Aktualizacja 2023-01-20
Już mam swoją kopię katalogu Klotzköpfe! Udało się dorwać używany egzemplarz, ale w doskonałym stanie.