41498: Boba Fett & Han Solo

Jak opisywałem w historii serii BrickHeadz, pierwsze zestawy miały swoją premierę w 2016 roku na wydarzeniu Comic-Con w San Diego. W następnym roku Lego kontynuowało tę metodę promocji. Najpierw ponownie w San Diego a 5-8 października 2017 w Nowym Jorku. I właśnie na tej ostatniej imprezie premierę miał zestaw numer 41498.

Rok wydania 2017
Numery BrickHeadz 27, 28
Ilość figurek 2
Ilość klocków 329
Posiadam w kolekcji Tak, od 31 stycznia 2023

Zestawy BrickHeadz z Comic-Con budzą kontrowersje a nawet złość. Nie ma się co dziwić, mało kto miał szansę je zdobyć, ceny szybko poszybowały do góry a teraz są wręcz szalone. Dla mnie te figurki są w zasadzie nieosiągalne, nie wyobrażam sobie aby płacić za nie tysiące złotych, czuję, że zwyczajnie nie są tyle warte.

Jest jednak jeden zestaw, który był w moim zasięgu a jednocześnie uważam, że jest najciekawszy ze wszystkich zestawów z Comic-Con. Mowa tu oczywiście o 41498: Boba Fett & Han Solo. Szczególnie Han Solo jakiego dostaliśmy jest wyjątkowy i do tej pory w całej serii BrickHeadz nie powtórzyła się figurka, która byłaby tak odmienna od reszty. Specjalna podstawka pozwala postawić figurkę w pionie, można także położyć ją na przezroczystych klockach i udawać, że pojemnik z Hanem unosi się w powietrzu. Uważam tą figurkę za ozdobę mojej całej kolekcji, udało mi się zdobyć ten zestaw w akceptowalnej cenie i z wysyłką z Europy. Tym sposobem posiadam już wszystkie figurki BrickHeadz z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Promocja tego zestawu zaczęła się od grafiki z czarnymi anonimowymi postaciami BrickHeadz bez jakichkolwiek szczegółów. Miało to spowodować ciekawość u fanów Lego i faktycznie ruszyła lawina spekulacji co to będzie. Szczególnie, że był to pierwszy zestaw BrickHeadz z uniwersum Star Was.

Pudełko różni się od tych do których przyzwyczailiśmy się w innych zestawach BrickHeadz. Jest zbudowane z bardzo twardej tektury, sztywne, w dwóch częściach gdzie jedna wysuwa się z drugiej. Zewnętrzna część jest pokryta błyszczącym papierem, wewnętrzna udaje fakturę skóry. Każdy zestaw miał swój indywidualny numer, w moim przypadku jest to liczba 1804.

Aby zdobyć ten zestaw należało wziąć udział w losowaniu. Zapisywało się na nie online, na stronie wydarzenia. Następnie wśród zgłoszonych wylosowano osoby, które zdobyły możliwość zakupu figurek. Należało to zrobić samodzielnie na Comic-Con, w cenie $39,99. Zakup był możliwy w specjalnej ciężarówce, którą widać na poniższym zdjęciu. Krąży także plotka, że zestawów było więcej niż wylosowanych osób i gdy pojawiłeś się przy ciężarówce w odpowiednim czasie to była szansa zdobyć zestaw nawet jeżeli nie miałeś szczęścia w losowaniu. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia na te rewelacje. Z pewnością nie wszyscy wylosowani pojawili się na Comic-Con i być może mowa o tych zestawach po które nikt się nie zgłosił. Na pewno natomiast można było tam spotkać Marcosa Bessę, który zaprojektował ten zestaw i zdobyć jego podpis na pudełku.

Przy tej okazji trzeba jeszcze dodać, że były zestawy, które zostały rozdane poza Comic-Con, ale nie sposób zweryfikować ile ich było. Mowa o tej promocji jaką przeprowadziło Lego w tamtym czasie.

źródło: brickfinder.net

Najpopularniejsza opinia jest taka, że powstało 5000 zestawów. W tym wywiadzie z Marcosem znajdziemy potwierdzenie tej liczby więc chyba możemy bezpiecznie założyć, że to prawda. W tym samym wywiadzie czytamy, że proces tworzenia figurek przebiegł bardzo szybko i sprawnie, trwał między dwoma a trzema tygodniami.

źródło: primagames.com

Rok później czyli w 2018 roku fani serii BrickHeadz doczekali się figurki Hana Solo w normalnej postaci. Mowa tutaj o zestawie numer 41608. W tym samym roku premierę miał nowy Boba Fett, w zestawie numer 41629.

W sieci można znaleźć instrukcje zestawu, są to jednak tylko zdjęcia. Nigdy nie ujrzała światła dziennego wersja PDF do jakich przywykliśmy przy okazji innych zwykłych zestawów. Jednak i to co mamy pozwala spokojnie odczytać potrzebne szczegóły. Jedna wersja jest w postaci pliku PDF z poskładanych zdjęć, do drugiej znajdziemy linki w tym wątku na reddit.com.

Poprzedni zestaw:

Następny zestaw: