75317: Mandalorianin i Dziecko

Zestaw numer 75317 jest wyjątkowej urody, ale także ma kilka unikalnych cech wyróżniających go z serii BrickHeadz.

Rok wydania 2020
Numery BrickHeadz 113, 114
Ilość figurek 2
Ilość klocków 295
Posiadam w kolekcji Tak, od 2 stycznia 2021

Zacznę od rzeczy absolutnie prywatnej. Jak pisałem w artykule o historii mojej kolekcji, pierwszego zakupu BrickHeadz dokonałem 2 stycznia 2021 i poszedłem wtedy na całość, kupując za jednym razem kilkanaście zestawów. Nie napisałem tam jednak, że iskrą która do tego doprowadziła był właśnie opisywany zestaw. To od niego wszystko się zaczęło, to on skłonił mnie do tego aby przyjrzeć się bliżej tej serii.

Skupiając się już jednak na bardziej obiektywnych atutach to trzeba powiedzieć, że każdy nietypowy zestaw BrickHeadz przykuwa uwagę bo wyróżnia się z tłumu. Nie inaczej jest tym razem a to za sprawą figurki Grogu. Trudno przejść obok niej obojętnie, składałem ją z przyjemnością i cały czas rzuca się w oczy na mojej półce.

Kolejnym wyróżnikiem tego zestawu jest to, że nie jest on dostępny wyłącznie w dystrybucji ekskluzywnej, tak jak pozostałe BrickHeadz. To jest coś co dostrzegłem dopiero po jakimś czasie, ale faktycznie te figurki można spotkać w zwykłych sklepach, supermarketach itd. Nie znam powodów dlaczego tak jest. Czy wynika to z jakiejś nietypowej umowy licencyjnej? Pewnie nigdy się nie dowiemy, ale to tłumaczy czemu mamy taki nietypowy numer Lego (wszystkie „normalne” BH mają numery zaczynające się od 40 lub 41).

Wyjątkowy jest tutaj też czas dostępności tego zestawu. Premiera nastąpiła w sierpniu 2020 roku i gdy piszę te słowa (marzec 2023) zestaw nadal jest dostępny do kupienia, czy to na lego.com czy w innych sklepach. Nie sprawdzam teraz czy to rekord, ale z pewnością to wyjątkowo długi czas jak na serię BrickHeadz. Najaktualniejsza plotka jest taka, że zestaw będzie dostępny do końca 2023 roku.

Na koniec niezaprzeczalny fakt, że zestawowi na pewno pomogły dobre opinie na temat serialu na podstawie którego stworzono omawiane figurki. Co więcej, to Star Wars, seria, która cieszy się niesłabnącą popularnością i jest wielu fanów, którzy kupili ten zestaw nie dlatego, że to BH, ale dlatego, że przedstawia postacie z tego konkretnego uniwersum. Jestem przekonany, że to wszystko jest widoczne w statystykach sprzedaży a my możemy to uwiarygodnić ilością recenzji tego zestawu na lego.com. Najczęściej zestawy BH mają poniżej 30 recenzji, często dużo mniej lub wcale. Tymczasem w tym przypadku jest ponad 70 opinii i dobra ocena 4,7. Dobrze też wyglądają statystyki na brickset.com gdzie omawiany zestaw ma na czas pisania tych słów najlepszą statystykę posiadania zestawu w całej serii. Prawie 17,5 tysiąca ludzi zadeklarowało, że go ma. Drugi w tym zestawieniu zestaw 40274 Święty Mikołaj i Pani Mikołajowa może pochwalić się wynikiem niecałych 9,2 tysiąca posiadaczy więc różnica jest ogromna.

Podsumowując, zestaw numer 75317 z pewnością znalazł wielu zadowolonych nabywców i z kilku konkretnych powodów wyróżnia się na tle innych BrickHeadz. To właśnie takie zestawy powodują, że nasza ulubiona seria wciąż zyskuje nowych fanów.

Poprzedni zestaw:

Następny zestaw: