Kolejne figurki BrickHeadz, które… nie są z serii BrickHeadz?

Czy pamiętacie jak opisywałem zestaw Lego Monkie Kid, który przez niektórych uważany jest za najrzadszy zestaw BrickHeadz? Jak udowadniałem w tamtym artykule, nie jest to BrickHeadz. Niewiele trzeba było czasu abym trafił na podobny przypadek. I znowu jest zagadkowo a może nawet kontrowersyjnie i jest spore pole do interpretacji.

Gdy opisywałem zestaw 6322719: Hangzhou BrickHeadz wspomniałem o tym, że rok później obchodzono pierwszą rocznicę otwarcia sklepu i omawiana figurka była ponownie dostępna. Nie wspomniałem jednak wtedy, że przy tej okazji miało miejsce inne wydarzenie związane z BrickHeadz i teraz nadrabiam te zaległości.

Nim jednak zacznę wchodzić w szczegóły muszę się z czegoś wytłumaczyć. Bardzo trudno jest zdobywać informacje na temat wydarzeń związanych z Lego w Chinach. Praktycznie brak szczegółów w języku angielsku i pozostaje przeczesywanie Internetu w języku chińskim, będąc uzbrojonym w translator. Jak się pewnie domyślacie, jest to wymagające zajęcie dla kogoś kto nie zna ani słowa po chińsku i nie rozumie liter ich alfabetu. Dlatego z całą pewnością informacje które zebrałem są niepełne a jest nawet pewne zagrożenie, że gdzieś coś przekręcam i mylę. Bądźcie wyrozumiali.

Tak więc w związku z opisywaną powyżej rocznicą do zdobycia był nowy zestaw figurek do złudzenia przypominających BrickHeadz. Bohaterowie tego zestawu byli tematycznie związani z Xu Xian i Legend of the White Snake. Wybaczcie, że nie zbadałem lepiej szczegółów kim są te postacie, ale nie jest to takie łatwe a jednocześnie niepotrzebne nam aby przybliżyć całą historię.

Jeżeli dobrze wszystko zrozumiałem to zestaw można było zdobyć na dwa sposoby:
1. Losowanie dla 200 klientów
2. Wygrana co weekend między 10 lipca a 1 sierpnia

Losowanie miało miejsce wśród klientów sklepu, którzy dokonali tam zakupów. Nie wiem kiedy akcja wystartowała, ale wygląda na to, że przed oficjalnymi obchodami czyli przed 10 lipca. Szansę na wygraną miało 200 pierwszych klientów, którzy dokonali zakupów za minimum 99 juanów. Losowali szczęśliwe kule w których miała znajdować się kartka z napisem „Gratulacje wygranej” i ona miała gwarantować zestaw. I tu uwaga, wygląda na to, że były dostępne zaledwie 3 zestawy do wygrania w ten sposób.

Zapytacie teraz co należało zrobić aby mieć szansę co weekend na wygraną. Wygląda na to, że można było się zgłosić do składania tych figurek i kto złożył je pierwszy, wygrywał. Przy czym można było składać tylko jedną figurkę tak więc należałoby wziąć udział w konkursie dwukrotnie aby wygrać obie figurki. Dla Xu Xian najlepszy czas to podobno 14 minut i 10 sekund a rekordowy czas dla drugiej figurki to 14 minut i 45 sekund. Konkurs odbywał się łącznie 9 razy, zgodnie z datami i godzinami zapisanymi na tablicy jaką widać poniżej. Nie wiem czy każdorazowo odbywał się jeden konkurs czy kilka, nie wiem także czy można było wybierać którą figurkę układamy czy może było to z góry narzucone. A może wygrywał każdy kto mieścił się w jakimś maksymalnym czasie?

To co jeszcze udało mi się ustalić to fakt, że w każdym terminie mogło wziąć udział tylko 20 osób a minimalny wiek to 10 lat. Zgłoszeń dokonywało się online przez WeChat sklepu. W kilku miejscach wspomniano również o cenie zestawu, podano kwotę 156,58 juanów. Nie wiem czy to oznacza, że zestaw można było zakupić czy była to po prostu informacja marketingowa na ile Lego wycenia te figurki.

Wszystko wskazuje na to, że zdecydowanie lepiej było wygrać figurki podczas konkursu składania ponieważ wygląda na to, że figurki podarowane przez losowanie były sklejone 🙁

Obie figurki były zbudowane z oryginalnych klocków Lego, bez żadnych dodatkowych klocków z nadrukami lub naklejkami.

Były również dostępne instrukcje, ale tutaj jest wiele niejasności. Naprawdę bardzo trudno jest mi zrozumieć znalezione informacje i sam już nie wiem czy PDF był dostępny oficjalnie czy złożony samodzielnie ze zdjęć wykonanych przez fanów. Bo to, że instrukcja była dostępna w sklepie jest pewne. W tym artykule są opisane kroki jak zdobyć te instrukcje, ale to wymagało użycia WeChat i z całą pewnością jest to już nieaktualne tak więc nie dotarłem do tych plików.

Wróćmy teraz do rozważań czy to jest zestaw BrickHeadz. Po pierwsze, nie istnieje on w żadnej oficjalnej bazie. To oczywiście jeszcze o niczym nie świadczy, zwłaszcza, że już kilkukrotnie przekonałem się, że między zachodnim a chińskim Internetem jest duża bariera i informacje nie przedostają się tak łatwo. I wcale nie mam tutaj na myśli ograniczeń i blokad technicznych. Chiny mają po prostu swoje popularne portale, które na większą skalę funkcjonują tylko w ich kraju a jednocześnie odgrywa tutaj ogromną rolę bariera językowa.

Po drugie, nigdzie nie widziałem żeby pojawił się znak BrickHeadz na jakichkolwiek materiałach.

Po trzecie, Chiny to trochę odizolowany rynek, ale jednocześnie jest ogromny i rządzi się swoimi własnymi prawami. Podejrzewam, że jest tam organizowanych wiele wydarzeń i wydawanych wiele zestawów Lego o których nie wiemy ponieważ nie są nawet w naszym kręgu zainteresowań. Tak jest przecież też w tym przypadku, postacie z tego zestawu są znane prawdopodobnie przez każdego chińczyka, ale poza ich krajem są praktycznie anonimowe. Nikt więc nie zainteresowałby się takim zestawem w Europie czy w USA. W Chinach powstała ogromna fabryka Lego, istnieje tam także niezależny zespół konstruktorów. Oczywiście szczegółów nie znam, ale tak to przedstawiają materiały prasowe na które natrafiłem. I to właśnie ten zespół, we współpracy ze sklepem Lego w Hangzhou zaprojektowali omawiane figurki. Można więc zakładać, że są one oficjalnymi produktami Lego.

Podsumowując, prezentowany zestaw jest na pewno oficjalnym skoro wyszedł spod rąk konstruktorów Lego, ale mimo bliźniaczej formy do BrickHeadz, nie jest to zestaw z naszej ulubionej serii.

Znalezione zdjęcia i informacje pochodzą głównie z tego artykułu oraz ogólnie ze strony posts.careerengine.us.