Lego Monkie Kid we współpracy z Tencent to najrzadszy zestaw BrickHeadz?

Przeglądając sieć w poszukiwaniu kolejnych informacji na temat Lego BrickHeadz natknąłem się pewnego dnia na informację o zestawie Lego Monkie Kid – Tencent Promo. Niektórzy z fanów utrzymują, że jest to najrzadszy zestaw BrickHeadz, rzadszy nawet od Nonnie Inside Tour 2017. Co to za zestaw i czy faktycznie jest najtrudniej dostępnym ze wszystkich BrickHeadz?

Informacji o wspomnianym zestawie praktycznie nie ma. Chociaż może są, ale nie w anglojęzycznej wersji Internetu a Chińskiego nie znam i przeszukiwanie treści w tym języku jest bardzo kłopotliwe.

źródło: facebook.com

To co może najbardziej zaskakiwać to plotki o tym ile tych zestawów faktycznie powstało. Zależnie od źródła, znalazłem informacje, że dostępne są 3, 8 lub 11 sztuk. Liczba 3 wzięła się z tego, że Chiński oddział Lego zorganizował konkurs w którym do wygrania były właśnie trzy takie zestawy. Również Lars Conrad na swoim Instagramie (szczegóły poniżej) rozpowszechniał informację, że istnieją tylko trzy zestawy (i jest w posiadaniu jednego). Członek jednej z grup o BrickHeadz na facebook.com Paul Stein w komentarzu do mojego posta utrzymuje, że były dwa konkursy i w jednym były do rozdania 3 zestawy a w drugim 5, co łącznie daje minimum 8 zestawów. Co więcej, podobnie jak Lars, posiada jeden z tych zestawów i wie na pewno o istnieniu jeszcze kilku innych. Jakby tego nie liczyć to wszystko wskazuje na to, że faktycznie byłby to najrzadszy zestaw BrickHeadz.

Tylko czy to na pewno jest BrickHeadz? Patrząc na niewyraźne zdjęcia nie sposób odnieść wrażenia, że podobieństwo do naszej ulubionej serii jest uderzające. Dywagować można długo i opinie będą podzielone więc najlepiej dowiedzieć się u źródła czyli w samym Lego.

Tak zrobił wcześniej wspomniany Lars Conrad, który jest na pewno żywo zainteresowany tym aby mieć pewność, że posiada pełną kolekcję BrickHeadz. Na Instagramie przy zdjęciu jego kolekcji pojawił się komentarz nie kogo innego jak Paula Steina (jeszcze przed tym gdy on sam miał więcej informacji o tym zestawie), że brakuje mu zestawu Monkie Kid – Tencent Promo. Lars w odpowiedzi zamieścił długi komentarz, że owszem, taki zestaw istnieje, ale zdecydowanie nie jest to BrickHeadz. Lars zapytał samego „szefa” BrickHeadz czyli Marcosa Bessę i ten stwierdził, że wspomniany zestaw to zdecydowanie nie jest BrickHeadz. Marcos dodał, że figurki nie przestrzegają ich wskazówek projektowania BrickHeadz. Lars opiera się na tej informacji i wskazuje, że skoro sam Macros tak twierdzi to nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego czy zestaw Monkie Kid to część serii. Co więcej Lars dodaje, że nigdzie w całym zestawie nie pojawia się logo BrickHeadz.

Czy Was to przekonuje? No cóż, oficjalnie to nie jest BrickHeadz. Jednocześnie jest to jedyny zestaw firmowany przez Lego, który nie jest sygnowany logo BrickHeadz a jednak zachowuje uderzające podobieństwo do figurek z tej serii (aktualizacja 2023-01-20: dzisiaj już wiemy, że są również inne takie zestawy). Z całą pewnością gdybym miał wybierać między nim a np. Nonnie Inside Tour 2017 to wybrałbym ten drugi zestaw, ale nie ukrywam, że najchętniej miałbym w swojej kolekcji oba. Tak czy inaczej możemy usprawiedliwiać się oficjalnymi informacjami, Nonnie nieprzerwanie dzierży pierwsze miejsce wśród najrzadszych figurek BrickHeadz.

Nie jest mi znany oficjalny numer Lego tego zestawu. Do tej pory myślałem, że każdy zestaw bez wyjątku ma swój numer tymczasem żadna informacja jaką znalazłem ani zdjęcia nie ujawniają go.

Aktualizacja 2023-01-20
Dzisiaj natrafiłem na dodatkowe informacje o tym zestawie którymi chciałbym się z Wami podzielić. Otóż zgodnie z tym co przeczytacie tutaj, zestaw został wydany 20 kwietnia 2021. Strona sugeruje, że są tylko trzy dostępne zestawy, wszystko to w oparciu o informacje o jednym losowaniu gdzie tyle tych zestawów rozdano. Nadal brak potwierdzenia w znalezionych materiałach żeby odbyło się jeszcze przynajmniej jedno losowanie. Mamy też wymienionego użytkownika chińskiego TikToka (u nich to się nazywa Douyin) o nicku ming666, który posiada jeden z tych zestawów.

Natrafiłem również na oficjalne zapowiedzi tego zestawu i na weibo.com (coś na wzór chińskiego twittera) jest mowa o losowaniu trzech zestawów wśród użytkowników, którzy mieli śledzić profile Lego i Tencent a także przesłać dalej oryginalną wiadomość o losowaniu. Wcześniej wspomniany użytkownik ming666 w komentarzu do zamieszczonych przez siebie zdjęć twierdzi, że zestaw w jego ręce trafił właśnie przez szczęśliwe losowanie. Tak więc to chyba ostatecznie rozwiązuje dyskusje jak można było zdobyć ten zestaw, to było zwyczajne losowanie a „konkurs” w niektórych źródłach to pewnie pomyłka przy tłumaczeniu.

Co wyjątkowo ciekawe, mimo, że ten zestaw jest taką rzadkością to jednak 30 października 2022 został sprzedany na eBay za niecałe 700$. Nie twierdzę, że to mało, ale osobiście spodziewałbym się większej kwoty za coś tak unikalnego.

Poniżej zamieszczam oficjalną grafikę promującą całe wydarzenie:

Na koniec zostawiam Wam dwa linki, które dodatkowo opisują lub nawiązują do tamtych wydarzeń i omawianego zestawu:
1. Zapowiedź zestawu przez Tencent, nie potrafię lepiej tego opisać ponieważ translator wyjątkowo słabo radzi sobie z przetłumaczeniem tych treści
2. Ogłoszenie wyników losowania

Wideo promujące współpracę Lego i Tencent