Arkusz Google Sheets na potrzeby kolekcji BrickHeadz

Tego samego dnia gdy zakupiłem swoje pierwsze zestawy BrickHeadz utworzyłem plik arkuszy Google gdzie zacząłem notować szczegóły na temat swoich zakupów. Z czasem, gdy moja kolekcja zaczęła się powiększać, dodawałem tam nowe elementy, statystyki itd. i dzisiaj mam fajne podstawowe źródło informacji na temat stanu mojej kolekcji. Dzisiaj chciałbym udostępnić Wam mój plik, który być może komuś posłuży do zbierania informacji na temat własnej kolekcji.

Plik znajdziecie tutaj (wystarczy utworzyć kopię na swoim koncie), ale nim go opiszę to muszę uczciwie zaznaczyć, że alternatywnie można prowadzić swoją kolekcję na stronie brickset.com. Nie będę tutaj opisywał możliwości tego serwisu, a te są imponujące. Osobiście raz na jakiś czas aktualizuję tam informacje na temat swojej kolekcji, ale na co dzień korzystam jednak ze swojego Excela.

Gotowa do użycia lista zestawów

W moim arkuszu znajdziecie kilka zakładek. Pierwsza to główna lista wszystkich zestawów z podstawowymi informacjami takimi jak numery i nazwy zestawów, ceny zakupów (lub obowiązujące obecnie ceny na rynku jeżeli jeszcze nie zakupiłem zestawu), lata wydań, wewnętrzne numery serii BrickHeadz itd. Zaznaczam tam sobie też czy z danego zestawu zostały mi jakieś dodatkowe klocki. Nie mam na myśli tu klocków zapasowych a te, które zostają po złożeniu figurki w takich zestawach jak np. 41597: Go Brick Me. Dodałem także potrzebne mi kolumny „Zapasowa instrukcja” i „Zapasowe naklejki” bo dla bezpieczeństwa kupuję te rzeczy gdy mam okazję. Możecie tutaj dodawać takie kolumny jakich tylko potrzebujecie. Ta cała zakładka to główne miejsce gdzie zarządzam swoją kolekcją.

Druga zakładka „Gadżety” służy do zapisywania informacji o wszystkim innym co nie jest zestawem. Ja tam dodaję takie informacje jak koszty segregatorów i koszulek lub koszty zakupionych książek.

Trzecia zakładka „Inne” to proste miejsce na notatki na temat innych zestawów, które z jakiegoś powodu mnie interesują. Tylko od Was zależy co sobie tutaj zapiszecie, te informacje nie są brane pod uwagę przy zbieraniu statystyk tak więc możecie tu wpisać cokolwiek. Ja na przykład mam tam informacje o zestawach o których powinienem pamiętać, ale na tym etapie albo są totalnie poza moim zasięgiem (np. Nonnie Inside Tour 2017), albo są dwupakami istniejących osobno zestawów.

Zakładką, która porządkuje mi dane na temat mojej kolekcji jest „Statystyki”. To tutaj zbieram informacje o tym ile figurek zostało wydanych w danym roku, ile z nich już posiadam a ile mi brakuje, jakich budżetów potrzebuję aby uzupełnić swoją kolekcję oraz ile już wydałem na zestawy i gadżety. Wszystkie informacje w tej zakładce generują się w pełni automatycznie, na podstawie danych spisanych w innych zakładkach. Jedynie raz na rok trzeba dodać nową tabelę kosztową, dla kolejnego roku, ale jest to banalnie proste (metoda kopiuj wklej i zmiana roku).

Podczas budowania swojej kolekcji nieuniknione jest, że z czasem niektóre zestawy nam się powtórzą. W moim przypadku powody są dwa: albo kupiłem używany zestaw i nie jestem zadowolony z jego stanu albo przy okazji innych zakupów skorzystałem z bardzo atrakcyjnych cenowo ofert i mam teraz zestawy na odsprzedaż. Dobrze byłoby to sobie porządkować i do tego służy mi zakładka „Duplikaty”.

Na koniec zostaje zakładka „Ciekawe linki” i jest to ponownie format prostego notatnika gdzie wrzucam te rzeczy, które w jakiś sposób chciałbym zapisać na przyszłość. Nie ma tu żadnej skomplikowanej logiki i możecie swobodnie zrezygnować z tej zakładki jeżeli macie inne metody na prowadzenie takich notatek.